Egzotarium w Sosnowcu

Obiekt wystawienniczo – edukacyjny zlokalizowany na terenie parku miejskiego im. Leona Kruczkowskiego.

Teren jest wydzielony i ogrodzony z widoczną szklarnią palmiarni od strony wejścia z alejki. Jest to pozostałość miejskiego parku założonego w 1935 roku.

Część botaniczna egzotarium obejmuje rośliny z różnych stref klimatycznych i geograficznych świata. Należą do różnych grup ekologicznych i reprezentują określone formacje roślinne: pustynne i półpustynne, tropiki amerykańskie i azjatyckie, formacje ciepłego klimatu śródziemnomorskiego, wysp oceanicznych i inne. Rosną tu między innymi: sukulenty (wilczomlecze, opuncje, aloesy), liany, palmy, egzotyczne rośliny zielne, należące do roślin dekoracyjnych, jak np. kliwie czy anturium.

Stała ekspozycja zwierząt w egzotarium obejmuje głównie ryby i gady. Szczególnie cenna jest kolekcja egzotycznych ryb akwariowych. Obejmuje ona około 40 gatunków, przy czym najbardziej atrakcyjna jest kolekcja pielęgnic. Faunę gadów reprezentuje tu około 15 gatunków, w tym: krokodyl nilowy, boa tęczowy, pyton tygrysi i siatkowy, 6 gatunków żółwi.

Odległość od SSM ~ 25 km

 

https://pl-pl.facebook.com/pages/category/Education/Ogr%C3%B3d-Botaniczno-Zoologiczny-Egzotarium-Sosnowiec-1643167732416154/